T+ 90 (380) 541 2425

Samandere Şelalesi

Derin bitki örtüsü ve eşsiz güzelliği ile...

0380 552 58 58

image

Tesisimiz...

Samandere Şelalesi Türkiye’nin tescil edilen ilk "Tabiat Anıtlarındandır". Bulunduğu köye adını veren, tabiat olaylarının meydana getirdiği özellikler ile oluşan Samandere Şelalesi, doğal oluşum özellikleri ile Milli Parklar Kanunu gereğince ve Tarım ve Orman Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü’nce ‘‘Tabiat Anıtı’’ olarak tescil edilmiştir.
Tesisimiz; Samandere adını bulduğu köyden alan, "Tabiat Anıtı" olarak tescillenmiş Samandere Şelalesi’nin yanındadır. Samandere Şelalesi'nin de bulunduğu 500 metre boyunca anıt ağaçlar, 3 adet şelale ve bir de cadı kazanı adı verilen derin bölüm tescillidir. Derin bitki örtüsü ile eşsiz güzelliğe sahiptir. Şelalede yürüyüş parkurları, mesire ve piknik alanları, orman içi dinlenme yerleri mevcuttur.
  • Güler yüzlü kadro
  • Lezzetli mönü
  • 50 kişilik kapalı alan
  • 70 kişilik açık alan

Şelalenin kapladığı alan 10 hektar olup, bu alandaki akarsular Uğursuyu ile birleşerek Efteni Gölü’ne ulaşmakta, buradan da Büyük Melen suyu ile birleşerek Akçakoca sınırları içerisinden Karadeniz’e dökülmektedir. Çevre çavlan, çağlayan ve cadı kazanı gibi ilginç jeolojik özellikler ve yer yer anıt ağaçların da var olduğu zengin ve bakir bitki örtüsüne sahiptir.

Samandere Şelalesi’nin en büyük özelliği, Samandere Şelalesi ve ard arda 3 tane şelalenin 10 hektar alanda bulunan tüm akarsular ile birleşerek Efteni Gölü’ne ulaşması, buradan da Büyük Melen suyu ile birleşerek Akçakoca sınırları içerisinden Karadeniz’e dökülmesidir.

Deniz seviyesinden 740 metre yükseklikte yer alan Samandere Şelalesi‘nin bulunduğu alanda geniş bir piknik alanımız bulunuyor. İsterseniz piknik alanlarında çardaklar ve mangal yapılacak yerlerde vakit geçirebilir isterseniz de restoranlarımızda yöresel lezzetlerin tadını çıkarabilirsiniz.

Samandere Şelalesi, Düzce’nin güneydoğusunda, Beyköy Beldesi Samandere Köyü sınırları içinde yer almaktadır. Beyköy Beldesi’ne 15 km, Düzce’ye 24 km, TEM Otoyolu’na 20 km, D-100 Karayolu’na 26 km uzaklıktadır.