T+ 90 (380) 541 2425

Aydınpınar Şelalesi

Düzce Merkez Aydınpınar Köyü sınırları içerisinde bulunan Aydınpınar Şelaleleri Tabiat Parkı, şehir merkezine 10 kilometre mesafededir. Güzeldere ve Samandere Şelaleleri arasında ve yol güzergahı üzerinde bulunan şelale, arka arkaya dökülen 5 ayrı şelale kümesinden oluşmaktadır.
image
  • Düzce İli, Aydınpınar Köyü sınırları içerisinde Kızılpınar Deresi üzerinde bulunmaktadır.
  • Tabiat Parkı olarak 25.08.2014 tarihinde tescil edilmiş olup 100 hektar büyüklüğe sahiptir.

Ulaşım

Alana ulaşım Düzce Merkezden toplam 12.3 km’dir

Düzce Merkez Aydınpınar Köyü girişi Uğur Suyu Köprüsüne 8800 metre olup asfalt yoldur. Köprüden itibaren sahanın girişine kadar olan yol da asfalttır. Köprü ile alan girişi arasındaki ulaşım yolu mesafesi 3500 metredir.

Düzce şehir merkezinden itibaren şelaleye tabelaları takip ederek ulaşabilirsiniz. Ankara’ya 2 saat ve İstanbul’a 3 saat uzaklıktadır. İstanbul’dan buraya ulaşmak için 230 km Ankara’dan ulaşmak için 240 km yol katetmeniz gerekmektedir. E80 karayolundan Düzce mevkiine varmadan çıkarak tabelaları takip ederek ulaşabilirsiniz.

image
image

Kaynak Değerleri

Alan içerisindeki şelalelerin yüksekten dökülmesi ve ormanlık alan içerisinde yer alması sebebiyle tabi bir manzara bütünlüğü göstermektedir. Ayrıca şelaleleri birbirine bağlayan patika yollar orman içerisinde doğa yürüyüşü için eşsiz güzelliktedir. Günübirlik aktivite alanı hakim bir bölge olup Düzce ilini gören bir noktadadır. Ormanlık bitki örtüsü, doğal güzellikleri ve seyir özellikleri bakımından potansiyel değerlere sahip olup bu kaynak değerlerinin geleceğe sağlıklı biçimde taşınabilmesi maksadıyla; tabiat parkı olarak belirlenmiştir.

Alan içerisindeki 1'nci şelale kayalardan aşağıya 15 metre akmakta ve sonrasında 15 metre yükseklikten, 2'nci şelale 50 metre yükseklikten, 3'ncü şelale art arda 3 şelaleden oluşmakta ve en üsteki şelale 20 metre, sonrakiler ise 10’ar metre yükseklikten, 4'üncü şelale ise art arda 2 şelaleden oluşmakta ve en üsteki şelale 9 metre, sonraki ise 8 metre yükseklikten dökülmektedir.

Bitki örtüsü ve fauna

Ormanlık alanda ağırlıklı olarak karaçam, göknar, kayın, meşe, gürgen, dişbudak, kızılağaç, kestane, ıhlamur ve porsuk ağaçları, çoban püskülü, kızılcık, fındık, yemişen, karayemiş, orman gülü, kuşburnu, söğüt türleri gibi ağaççık ve çalılar ile papaz külahı, orman sarmaşığı, eğrelti, ahududu, böğürtlen, ısırgan, çilek, sütleğen, sığır kuyruğu, mürver türleri, çayır üçgülü, kantaron, ökse otu, sıklamen ve muhtelif çayır otları gibi otsu bitkiler görülmektedir.

Düzce ve yöresinde yaban hayvanları için en geniş alanları ormanlar oluşturmaktadır. Yaban hayatının en yoğun olarak bulunduğu alanlar orman kenarları, sulak alanların karayla birleştiği noktada oluşan riperian alanlar ve farklı habitatların birleştiği kısımlardır. Fauna çeşitliliğinde özellikle ormanlık alanda karaca, geyik, ayı, yaban domuzu, çakal, tilki, sansar, sincap, tavşan gibi yaban hayatı ile karşılaşılmaktadır. Ayrıca kanyonun yer aldığı derede alabalık türü vardır.

image
image
image

Rekreasyon İmkanları

Sahada doğa yürüyüşü, foto safari, günübirlik piknik, yaban hayatı gözlemciliği, şelale tırmanışı gibi aktiviteler yapılabilir. Aydınpınar Şelaleleri Düzce’nin önemli yürüyüş parkurlarından biridir. Orta zorlukta olan parkurda orta zorluğuda geçen noktalar da mevcuttur.

Şehir merkezine yakınlığından dolayı konaklama sorunu olmamaktadır.